Knihy

Letopisy Narnie-Princ Kaspian

26. ledna 2013 v 10:09
Pozor, v článku je hodně spoilerů a taky jak co skončí!

Princ Kaspian

Příběh této knihy se odehrává asi rok po poslední návštěvě Narnie Petrem, Zuzanou, Edmundem a Lucinkou (PZEL). Protože ale v Narnii plyne čas jinak, uběhne zde skoro sto let. Když se PZEL vůlí Aslana vrátí do Narnie, vidí že je zpustošena a že jejich zámek Cair Paravel je zničen. V této době v Narnii vládnout Telmaríni momentálně pod vládou krále Miraze. Všechna Narnijská zvířata a stvoření (faunové, mluvící zvířata, trpaslíci..) se skrývají.
Mirazův synovec, princ Kaspian se na zámku učí všem možným vědám aby mohl také nastoupit na trůn. Jeden z profesorů mu však tajně a proti Mirazově vůli vypráví o Staré Narnii-zemi kdy byla Narnie říší mluvících zvířat, velá Narnie žila v míru a vládli jí čtyři největší králové a královny-Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Tato představa se Kaspianovi velice zamlouvá.
Jednoho dne se však Mirazovi narodí syn. Kaspian je v ohrožení, protože když už není právoplatným dědicem trůnu, Miraz ho chce zabít (jako všechny ostatní nepohodlné a zbytečné osoby na dvoře). Profesor Kaspiana pošle na útěk. Ten však nabourá do stromu a je v bezvědomí. Probudí se v doupěti mluvícího jezevce-jednoho ze zbývajících příslušníků Staré Narnie. Spojí se ještě s dalšími stvořeními, zejména s trpaslíky a domluví se na válce, aby sesadili krutého Miraze z trůnu. Dostanou se však do problémů. Proto zastroubí na dochovaný kouzelný roh královny Zuzany, který má přivolat pomoc. Právě v tomto okamžiku se PZEL přemístí do Narnie. Shodou náhod potkají jednoho z trpaslíků, který jim vysvětlí situaci a dovede je ke Kaspianovi a ostatním zvířatům. Nakonec dojde válce.
Nejprve se strhne duel mezi Mirazem a Petrem. Petr vyhraje, ale i přes dohodu vojáci zaútočí. Armáda Staré Narnie s pomocí kouzelných stvoření včetně stromů zvítězí a Kaspian se znovu dostane na trůn. Nakoec se PZEL s pomocí Aslana přenese zpět do našeho světa.

Existuje také film, ale neviděla jsem ho, takže nemůžu soudit :D


KnihaFilm (ukázka)


ZDROJ obrázků-Google

Letopisy Narnie-Lev, čarodějnice a skříň

25. prosince 2012 v 18:56
Celkem mi tu na blogu chyběly receze na knížky, takže jsem s tím začala :3 Doufám že se vám to bude líbit :)


Letopisy Narnie mají celkem 7 dílů. Všechny vyprávějí o světě jménem Narnie, který žije v každém člověku s dostatkem fantazie. Do Narnie se dostane každý, kdo v ni věří a stále má dost představivosti. Proto se v ni věří a může se do ní přenést skoro každé dítě a téměř žádný dospělý. Postavy v jednotlivých dílech se různě potkávají a díly na sebe navazují. Jdou za sebou ale jinak než byly vydány.
Všechny díly jsou super, jsou hodně krátký, ale jsou zábavný a mě dost bavily :))

Pozor, v článku je vypsáno jak co skončí!!)

Lev, čarodějnice a skříň

Čtyři sourozenci, Edmund, Lucinka, Zuzana a Petr jsou při válce posláni do vily k starému profesorovi. Tam nejmladší Lucinka najde starou skříň. Skrz ni proleze do světa jménem Narnie a spřátelí se s faunem jménem Tumnus. Dozví se, že Narnie je okupována zlou Bílou Čarodějnicí. Když se Lucinka vrátí do našeho světa, o všem poví sourozencům. Nikdo jí však nevěří a bratr Edmund si z ní dokonce dělá legraci. Pak se i on dostane do Narnie a potká Bílou Čarodějnici. Ta ho očaruje a řekne mu aby přivedl své sourozence. Podle legendy ji mají totiž dvě sestry a dva bratři sesadit z trůnu a vrátit Narnii mír. Čarodějnice Edmunda uvězní ve svém zámku. Lucinka, Zuzana a Petr se přes mnohé překážky dostanou pro Edmunda. V tom jim pomůže magický lev Aslan. Není to však lev, je to Lev, nejmocnější stvoření v Narnii, narnijský vládce a Lev jehož dech dodává sílu a každý z něj má strach ale obdivuje ho. Nakonec Edmunda zachrání a svrhnou Bílou Čarodějnici. Pak se stanou králi a královnami Narnie a vládnou v zámku Cair Paravel. Ve vládě jim pomáhá Aslan jako jejich věrný přítel. Po mnoha a mnoha letech zestárnou a na svůj svět úplně zapomenou. Nějak se ale vrátí, znovu omládnou a všechno je jako dřív, protože v Narnii plyne čas jinak-když v Narnii uplynou desítky let, v našem světě ani minuta.


Existuje i filmová verze, na tu ale nejsou tak dobré ohlasy jako na knížku. Názory se ale liší.

Filmová Narnie

Záběr z filmu-Lucinka, Edmund, Petr, Zuzana a Aslan


Kniha


ZDROJ obrázků-Google
 
 

Reklama