Hucul

9. srpna 2012 v 13:27 |  Plemena

Původ plemene

Plemeno hucul je starý několik tisíc let. Pochází zřejmě z Ukrajiny nebo Rakouska (Karpaty). Vznikl nejspíš zkřížením Koně Převalského a tarpana, pochází ze skupiny primitivních koní.
Nyní žije v ČR více než polovina všech světových huculů.
Jméno nese hucul po Rumunských zbojnících Huculech.


Hucul

Huculové jsou známí jako velmi silní, odolní a skromní koně vhodní pro děti. I přesto že jsou docela malí, dokáží vyvinout sílu a rychlost velkého koně.Dožívají se vysokého věku-většinou 25-27 let, ale znám i hucula, kterému je skoro 30 a pořád je zdravý a energický.
Jsou přizpůsobiví a díky své mírné povaze oblíbení u dětí. Já jsem se učila jezdit na huculovi, a musím říct, že je to zlatíčko :)

Vzhled

Hucul je silný a statný a poměrně malý.
Hlavu má trochu klabonosou a mají takový ten rošťácký výraz. Krk je svalnatý a silný. Hřbet je široký a záď mohutná.
Nohy jsou celkem štíhlé a svalnaté.
U huculů převládá plavá barva s černou hřívou a ocasem (plaváci). Vyskytují se ale i hnědáci a ryzáci.
Na hřbetě mají typický úhoří pruh (černý pruh táhnoucí se od kštice přes hřívu a hřbet až k ocasu. Většinou nemívají žádné bílé znaky (jedině v případě křížení nebo genetické vady).
Kopyta jsou tvrdá a pevná (proto se nemusí kovat).
V kohoutku jsou vysocí kolem 135-145 cm.

Využití

Jelikož je vytrvalý, energický a silný, dá se využít k stahování dřeva, k zápřahu ale i k jezdectví. Je vhodný na projížďky v přírodě a do hor-nedělá mu problém žádná překážka ani větší svahy. Dokáže se obratně dostat i přes skály a probrodí se jakýmkoli vodním tokem.
Co se týče sportu, je vhodný pro cross country a distanční ježdění. Velice vhodný je ale také pro parkur. Dokáže skákat stejné překážky jako velcí koně i navzdory své výšce.
Také se hodí pro učení malých dětí. Já jsem začala jezdit v 5 letech, a učila jsem se právě na huculovi. Jsou hodní, trpěliví, a dokáží přežít i to věčné kopání do boků a tahání za otěže, na jaké se děti specializují.

ZDROJ:Psaní-Moje zkušenosti+konici.cz
Obrázky-Google
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kajush Kajush | Web | 9. srpna 2012 v 19:25 | Reagovat

pekný fotky :)

2 cheap wedding dresses cheap wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 20:04 | Reagovat

Hey! I could have sworn I've been to this blog before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back often!
http://www.movedress.com/muslim-wedding-dress-wedding-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama